טרנדים בגרניט פורצלן לשנת 2021

מרצפות הן אלמנט מרכזי מאוד במבנים, כמעט מכל סוג והן מגיעות במבחר גדול של סוגים. בכל הנוגע לריצוף שמיוצר בתהליכים תעשייתיים, בולטת במיוחד הקרמיקה. באופן ספציפי, בולט אריח הקרמיקה מסוג פורצלן, שמכונה גם גרניט פורצלן. במבט לשנה החדשה, אלה כמה דברים שכדאי לדעת על סוג ריצוף מיוחד זה:

סוגי גרניט פורצלן

גרניט פורצלן מט – כפי שהשם מרמז, מדובר במרצפות מסוג גרניט פורצלן, בגימור "מט". המרצפות מספקות מראה "טבעי" יחסית, שלא נפגע יותר מדי עקב לכלוך.

גרניט פורצלן מבריק – מראה הוא עניין של טעם, אבל לרבים ריצוף גרניט פורצלן מבריק נראה יותר טוב מגרניט פורצלן מט. בכל מקרה, המראה שלו יותר מבריק ונקי, באופן שנתפס גם כיותר "יוקרתי" או "אלגנטי". חשוב לקחת בחשבון, שכאשר יש עליו לכלוך רואים זאת יותר, אם כי לעתים קרובות גם קל יותר לנקות אותו.

גרניט פורצלן לפטו (Lappato) – אריחי גרניט פורצלן שעברו תהליך של ליטוש חלקי. כתוצאה מכך, המראה המתקבל הוא מבריק למחצה.

גרניט פורצלן דמוי פרקט – אלה הן מרצפות גרניט פורצלן, אשר מדמות מראה של רצפת פרקט. ריצוף כזה זול יותר מפרקט עץ, בין השאר מאחר שהתקנתו יותר פשוטה (אינה דורשת התקנת בסיס מיוחד לפני כן). במקביל, הוא יותר איכותי מפרקט למינציה (פרקט סינתטי) וגם קל יותר לנקות אותו ביחס לפרקט. כמו כן, נחסכים מאיתנו סיבוכים נוסח התנפחויות של הפרקט והוא גם סוג משטח עמיד יותר מפרקט. 

היתרונות העיקריים

למרצפות מסוג גרניט פורצלן ישנם יתרונות רבים, אשר מביאים לכך שמרצפות אלה הן בין סוגי הריצוף הנפוצים ביותר בארץ. בין השאר, ניתן לציין שריצוף גרניט פורצלן, הוא בעל היתרון כי סוג ריצוף מאוד עמיד – מדובר בסוג מרצפות שעומד היטב בשחיקה המתמשכת שעוברת על ריצוף בדרך כלל.  

זול יחסית – המחיר הוא היבט שחשוב תמיד, מאחר שריצוף נדרש בכמויות גדולות בכל מבנה. מחירן הנמוך יחסית של מרצפות מסוג זה, הופך אותן לאטרקטיביות במיוחד.

מאוד קל לניקוי – היבט בעל חשיבות גדולה בשימוש השוטף. לאריחים אלה נטייה נמוכה מאוד לספיגת נוזלים, דבר שמסייע להם להישאר נקיים לאורך זמן.

מראה עמיד – המראה של מרצפות גרניט פורצלן לא נוטה לדהות. מדובר ביתרון חשוב, מאחר שהוא מצמצם את הצורך לחדש אותן או אפילו להחליף אותן.

מגוון תתי סוגים – כפי שתיארנו קודם, מרצפות אלה מגיעות במגוון סוגי עיבוד וגימור. כתוצאה מכך, הן גם מתאימות למגוון רחב של שימושים ותנאים.

היכן מומלץ להשתמש בכך?

בחוץ אך גם בפנים – ריצוף מסוג גרניט פורצלן מתאים לשימוש בחוץ, בזכות עמידותו הגבוהה. זה יכול להיות למשל ריצוף של שבילים או של מרפסות פתוחות חלקית. בפועל, סוג ריצוף זה גם נפוץ מאוד בשימוש בתוך מבנים, בזכות מכלול תכונותיו ויתרונותיו הבולטים.

לריצוף משטחים גדולים – כאשר מעוניינים בריצוף יוקרתי במיוחד, הדבר עשוי לעלות לא מעט כסף. לכן, פעמים רבות מגבילים החלטות כאלה לאזורים או חדרים ספציפיים ולא לכל המבנה. אם התקציב מוגבל ויש צורך בריצוף שטחים גדולים, מרצפות מסוג גרניט פורצלן מספקות שילוב מצוין, של יתרונות לעומת מחיר.

היכן שדרוש אור – גרניט פורצלן בגימור מבריק, נותן לחדר מראה עם יותר אור ובהירות.

כתחליף איכותי לפרקט – ריצוף מסוג גרניט פורצלן דמוי פרקט, יכול להתאים מאוד היכן שמעוניינים בתחליף לריצוף פרקט. זאת, כאשר המטרה היא להוזיל, אך עדיין לשמור על מראה איכותי מספיק.

בחדרים לחים יחסית – היכן שהריצוף עשוי להיות עם חשיפה גדולה למים, מרצפות מסוג זה מתאימות מאוד. הן עמידות במצבי לחות היטב וכך גם תאימות מאוד למטבחים או חדרי אמבטיה.

חלק או מחוספס – היבט נוסף שחשוב לקחת בחשבון, הוא המידה שבה הריצוף חלק. גרניט פורצלן בגימור מבריק הוא דוגמה לסוג ריצוף גרניט פורצלן חלק במיוחד. זה עשוי להראות נהדר במקלחת למשל, אך דווקא במקומות מסוג זה מוטב להימנע משימוש במרצפות כאלה.

טיפים נוספים

מתאים גם לקירות – אריחי גרניט פורצלן משמשים גם לחיפוי קירות, בעיקר בחדרי אמבטיה. 

מתאים גם להדבקה – אריחי גרניט פורצלן מתאימים גם להדבקה על מרצפות קיימות. במקרה של הדבקת ריצוף מחיר העבודה הכולל עשוי להיות זול משמעותית, ביחס לריצוף מחדש. שימו לב שיש עבור עבודה זו דבקים שמתאימים במיוחד לגרניט פורצלן – בעל המקצוע שעושה את העבודה אמור להתמצא בכך.

לא מתאים לכל דבר – מעבר להיבטי הניקוי הרגילים, מדי פעם מבצעים במרצפות ניקוי מיוחד או תהליך "חידוש". הדבר עשוי להידרש בכדי להחזיר את הברק המקורי של הריצוף, לעתים בעקבות שיפוצים ובריצוף ישן מאוד גם בגלל לכלוך מצטבר שלא קל להסיר. חשוב לקחת בחשבון, שמרצפות מסוג גרניט פורצלן לא מתאימות לניקוי בשיטת הברקה קריסטלית ("פוליש קריסטל").

סוגים נוספים – מעבר לסוגי מרצפות בגרניט פורצלן שהזכרנו – מט, מבריק, לפטו, דמוי פרקט, ישנם למעשה סוגים נוספים של גימורים. לדוגמה: גימור במראה של בטון או של אבן טבעית. כך שאם יש לכם דרישות מיוחדות מבחינת עיצוב או כל היבט אחר, לפני שמחפשים בכיוון אחר לגמרי, כדאי לבדוק את האפשרויות בתחום הגרניט פורצלן.

 

באדיבות אתר טוב תודה

השארת תגובה